Náš příběh

Celý příběh začal 

v roce 2001 a to docela nevinně. Jedna nadějná studentka dánštiny se rozhodla, že se bude věnovat vědě přímo v Dánsku.  A jak to bylo dál, na to vzpomíná na následujících řádcích sama Alenka. 

Diplomka (leden 2001)

V době, kdy se začínala psát historie českého gospelu tak, jak ho známe dnes, jsem byla studentka dánštiny na  pražské Karlově univerzitě a myslela jsem si, že ze mě bude vědec. Věnovala jsem se velmi pečlivě zkoumání dánských samohlásek, tedy tématu, které většinu lidí velice děsí. A že dánských samohlásek v  Čechách moc nepotkáte, vydala jsem se je "lovit" do dánského Århusu. 

A  to, co mělo původně být začátkem nadějné vědecké kariéry, se poněkud zvrtlo.  Jeden můj plzeňský kamarád, který měl moc rád gospel, zvláště pak Oslo Gospel Choir, mě poprosil, jestli bych v Dánsku nezkusila najít nějaký gospelový sbor, protože Dánsko je od Osla kousek, tak tam nějaký takový přece být musí. No ne? A tak jsem se jala hledat.  A jedno únorové úterý jsem ten kýžený sbor skutečně našla.  Jen tak, nezávazně, kvůli kamarádovi,  jsem se šla se podívat na zkoušku... a od té doby jsem měla o program úterních dánských večerů postaráno, protože to bylo něco úchvatného.  Gospel jsem začala zpívat v tehdy největším dánském gospelovém sboru jménem Going Up Gospel Choir, který dirigoval v té době ještě celkem neznámý Hans Christian Jochimsen. O tom, jaké to pro mě bylo, jsem pak napsala kdysi tenhle text.

Březen 2002: První gospel workshop

Gospel mě uchvátil - a že v Čechách tehdy ještě nic podobného neexistovalo a lidé o gospelu moc nevěděli, domluvila jsem se s Hansem Christianem, že se do té gospelem téměř nepolíbené země vydá a bez jakýchkoli zkušeností jsem se jala organizovat první Gospel Workshop v Čechách. V Plzni.  Prahy jsem se bála, že je veliká a koná se tam moc akcí.... a taky je drahá... no zkrátka jsem si vybrala Plzeň. A myslím, že to tak mělo být. Úplně první workshop v Čechách byl koncem března 2002 a byla to historická, úžasná a v lecčems velice srandovní událost, protože.... ne, to teď prozrazovat nebudu.  Víc najdete na blogu, protože tyhle vzpomínky by asi neměly zapadnout... tady napíšu jen tolik, že se na workshopu sešlo celkem 63 zpěváků a přes počáteční nedůvěru (jak asi zvládneme tolik písní za tak krátkou dobu? Půjde to vůbec?)  odjížděli z Plzně všichni velice nadšení. No a já jsem pochopila, že gospel pro mě určitě nebude žádná "jednorázovka".

Během workshopu jsme se poprvé potkali s Michalem Beránkem, dirigentem sboru, který začínal jako schola v plzeňském salesiánském kostele a postupně se transformoval do sboru čistě gospelového, který se dnes  jmenuje  Touch of Gospel.  A taky....  Ukázalo se, k mému mírnému zděšení,  že bude workshop potřeba zopakovat! A tak jsme s Michalem společně ještě s dalšími dvěma lidmi, Petrou Tišerovou z Plzně a Jirkou Bíbou z Prahy založili občanské sdružení Gospel Train (dnes Gospel Train, z. s.) To aby se lépe organizovaly další akce.

O rok později (2003) jsme  společnými silami a s pomoci místních přátel pořádali workshop v Brně. Tam tou dobou už pomalinku začínal zpívat první brněnský gospelový sbor, který si dnes říká Brno Gospel Choir pod vedením Zuzky Petlanové, kterou inspiroval právě workshop v Plzni.  V Brně jsme také měli poprvé kapelu částečně složenou z profesionálních muzikantů - i pro ně to ale tehdy bylo něco nového a pro všechny to bylo jedno velké dobrodružství.  

2004-2015: Workshopy v Praze

Třetí rok jsme se už vydali s gospelem i do Prahy, odvážili jsme se, no a bylo to taky poprvé, co na workshopu působili dva dirigenti. S Hansem Christianem Jochimsenem tehdy  ze Švédska přijela Berit Kullberg a na své cestě Evropou se tu zastavila i mladičká dánská sólistka Sarah Moshage, která bude o spoustu let později jezdit učit  na  Gospelovou školu Family Gospel Ostrava , v Břeclavi se rozezpívali Mamina Gospel a hned dva sbory se narodily v Praze: v roce 2006 Maranatha Gospel Choir a v roce 2007 Gospel Limited. Lidé z Maranathy pak morálně podporovali další vznikající soubor v Liberci a v Jablonci, který si začal říkat Generace Gospel Choir, dnes Gospel Generation.  V Brně vzniknul na konci roku 2006 sbor Add Gospel a v roce 2009 pak i jeho přerovská část, která funguje pod stejným názvem dodnes.

V roce 2007 na workshop do Prahy přijel i Honza Dospiva z Orlové a odjel z něj tak nadšen, že z toho byl další sbor, Keep Smiling Gospel.   V Orlové jsme také s Michalem vedli dvakrát workshop a pomohli tamní dirigentce Lýdii Jančové na setkání gospelových dirigentů do polského Krakova. Cítili jsme, že sbor na takovém místě jako je stará Orlová potřebuje podporu přeci jen o něco víc než v bohaté Praze.

V Praze se Gospel Workshopy konaly každoročně až do roku 2015, na různých místech, ale dlouhou dobu byly tak říkajíc doma na půdě Salesiánského divadla v pražských Kobylisích. Na těchto workshopech se vystřídala celá řada lektorů ze Skandinávie i z Británie, pracovala s námi Berit Kullberg, Lars Jochimsen, Solomon Facey, Colin Vassell, Maria Nordenback, Kristine Arapovic Lindetorp a Hans Lindetorp, Nina Luna Eriksen, Laura Kjærgaard, Brian Fentress a Rune Herholdt... Tyhle workshopy inspirovaly řadu lidí v dalších městech k pořádání podobných akcí a postupně také vznikla řada dalších gospelových sborů v různých městech celé České republiky.  S některými sbory jsme v kontaktu, s jinými nikoli... je jich už vážně hodně a naše kapacita je omezená.  A pak jsou samozřejmě i tělesa, která byla založena zcela nezávisle na naší aktivitě a o některých možná ani nevíme. :-) 

Kromě workshopů jsme ze začátku pořádali i různé koncerty zahraničních gospelových sborů, ať už skandinávských nebo londýnského souboru Wood Green Gospel Choir, případně pomáhali jiným pořadatelům koncertů s praktickými věcmi. Zprostředkovali jsme také dvě vystoupení Krakow Gospel Choir pod vedením dánské dirigentky Ley Kjeldsen a dělali jsme pořady o gospelu pro brněské Radio 7 (dodnes se ještě některé reprízují a musíme říct, že se nám po rozhlase občas zasteskne, ale to dojíždění do Brna bylo docela složité... :-) Jirka Bíba po několika letech spolek opustil a zůstali jsme zase jen tři.

Květen 2009: Zpátky (až) na dřeň

Postupně nás přestalo těšit pořádat workshopy jen takříkajíc lidem pro radost.  Měli jsme dojem, že gospel by měl mít praktický přesah pro lidi, kteří potřebují  nějakou pomoc. A tak se v roce 2009 narodil nový koncept.  Workshop se pod názvem Gospel (až) na dřeň vrátil do Plzně a je koncipován tak, aby se všechny náklady zaplatily jen z kursovného. K našim lektorům na tomhle workshopu patřila na začátku třeba Dánka Liza Littau, objevil se tu Solomon Facey, Tula Lynch, k našim milým hostům, kterí mají v Plzni pomalu už svoje druhé doma, ale patři hlavně  Londýňanka Ruth Waldron, Polka Gabi Gąsior a především londýnský kazatel Dave Daniel. 

Workshop Gospel (až) na dřeň je unikátní svou komorější atmosférou a faktem, že reálně pomáhá navzdory velmi skromným podmínkám. Přitahuje rodinné dvojice a často i trojice a je velmi přátelský. Vstupné si přímo na koncert přicházejí vybrat zástupci Nadace pro transplantace kostní dřeně a taky si ho všechno, do poslední koruny, hned odnesou.  V letošním roce (2019) budeme (až) na dřeň zpívat už pojedenácté. S jeho organizací v Plzni prakticky velmi pomáhají členové sboru Touch of Gospel. Moc díky všem! 

Prosinec 2012: Buďme taky SMArt

Od roku 2012 také každoročně koordinujeme SMArt Gospel, projekt, kdy české a moravské gospelové sbory zpívají v jeden den a v jednu hodinu na pomoc dětem se spinální muskulární atrofií - koncerty jsou v režii jednotlivých sborů a je tedy každý jiný, ale cíl je jen jeden: vybrat peníze, které potom vždycky v  létě poslouží na zorganizování letního tábora pro tyhle děti. V současné době se koncerty konají v Praze, v Brně, v Ostravě a v Plzni, ale pokud zpíváte gospel a rádi byste se přidali v jiném městě, napište nám a zkusíme to nějak vymyslet! V roce 2019 se koncerty konají v neděli 24. listopadu. 

Rádi Vám také pomůžeme, pokud si budete chtít gospel zazpívat s námi nebo pokud budete potřebovat kontakt na nějakého ochotného dirigenta ze zahraničí.

Přesně to jsme udělali třeba pro Ostravu, kde se od roku 2014 pravidelně koná Gospelová škola se Sárou Moshage, kterou organizuje místní komunitní gospelový sbor jménem Family Gospel Ostrava. 

A proč to všechno vlastně děláme? 

Co pro nás gospel znamená?

Gospel je pro nás muzika, kterou máme rádi a taky způsob vyjádření vděčnosti Pánu Bohu za všechno, co pro nás udělal a dělá, za jeho lásku, kterou každý den můžeme nějakým způsobem zažívat a za odpuštění, kterého se nám dnes a denně dostává. Vždyť bez něj bychom byli úplně ztracení. První gospely vznikaly právě z vděčnosti Pánu Bohu za záchranu v době velikého duchovního probuzení v Americe. Člověk určitě nemusí být křesťan, aby mohl gospel zpívat. Můžete se klidně jen radovat z krásné hudby nebo ze společenství s dalšími lidmi.  I to jsou ale ve finále krásné dary právě od Pána Boha - a my jsme mu za to všechno moc vděční. 

Alenka, Michal a Petra

→ Více z historie gospelu (nejen) v Čechách se dočtete na blogu.