Chcete si poslechnout gospel a pomoct
dětem se spinální muskulární atrofií?

» Přijďte na SMArt Gospel!

SMArt Gospel

Co je to SMArt Gospel?  SMArt Gospel je projekt, který pomáhá dětem se spinální muskulární atrofií, aby mohly jet společně na tábor. Jsou to momentálně čtyři gospelové koncerty, které se již od roku 2012 konají zpravidla v sobotu před začátkem adventu v různých městech České republiky a o každý tento koncert se stará vždycky místní gospelový sbor, který si sám volí místo konání (mělo by být bezbariérové) a zařizuje praktické věci včetně financí, společná je propagace projektu a také si během večera dávají sbory zprávy o výtěžku, takže máme přehled, jak se kde na koncertě lidé mají.  

Koncerty SMArt Gospel se v roce 2023 budou konat 2. 12. od 18 hodin večer.

A než odtajníme víc o tom, kde se budou konat a na koho se můžete těšit, přečtěte si, jak to vypadalo vloni. To jsme se poprvé spojili s Hudební a taneční fakultou  akademie muzických umění v Praze. Proč?  Díky jejich podpoře, za kterou jsme velmi vděční, budeme letos na dvou místech, v Praze a v Plzni, pořizovat živou nahrávku. Ale nejen to. Koncerty v Praze a Plzni se na chviličku živě propojily, zazpívali jsme si spolu a mix zvuku a obrazu se přenášel  i do Ostravy.  Je to historicky poprvé, co se takto propojily dva pěvecké  sbory.   A teď totéž ještě jednou, trochu oficiálnějším jazykem: Na projektu spolupracovali studenti, pedagogové a zaměstnanci HAMU v Praze, kteří zajišťovali zvukový záznam a stream koncertu v rámci FPS 2022 - Nízkolatenční propojení, ozvučení a záznam dvou sborových koncertů. Na provedení propojení a stream dvou sborů navazuje umělecký výzkum podpořený z prostředků Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, kterou poskytlo MŠMT v roce 2022 - Výzkum specifických zvukových, režijních a hudebních aspektů v uměleckém vyznění distribuovaných sborových hudebních vystoupení. 

Pořádající sbory byly: v Praze Gospel Limited a Maranatha Gospel Choir, v Plzni Touch of Gospel a v Ostravě Family Gospel Ostrava. V Brně koncert organizuje sbor Brno Gospel Choir.

Vstupné na koncerty bylo v Praze, Plzni a Ostravě dobrovolné, v Brně se na koncert prodávaly vstupenky. Výtěžek získá spolek  SMART-HELP, z.s., jehož předsedkyně a zakladatelka Mgr. Markéta Vlčková se dětem se spinální muskulární atrofií pod hlavičkou různých organizací věnuje již řadu let. Peníze budou využity na výdaje, spojené s táborem pro děti s SMA v roce 2023, který zašťiťuje právě výše jmenovaný spolek. 

Kde koncerty byly?

Praze se koncert letos konal  na půdě HAMU, přímo v sále B.  Martinů v Lichtenštejském paláci na Malostranském náměstí 13, a se sbory Maranatha Gospel Choir a Gospel Limited vystoupil jako host Brian Fentress, vynikající americký  černošský dirigent a zpěvák, který působí dlouhá léta v Polsku.  Událost na Facebooku.  Koncert byl streamovaný na youtube. Najdete ho zde

V Brně proběhl koncert v sále Semilasso, Palackého tř. 832/126.   Své dvacetileté výročí si na něm připomněl sbor Brno Gospel Choir pod vedením Zuzany Petlanové, spolu s nimi vystoupil i další brněnský soubor Gospel Friends a jako host se objevila polská dirigentka a vynikající zpěvačka Gabi Gąsior. Fotografie z brněnského koncertu najdete zde. 

Ostravě byl koncert v modlitebně Církve adventistů sedmého dne, Kopaniny 13, Ostrava - Mariánské hory. Vystoupil sbor Family Gospel Ostrava  a pražské a capella gospelové duo T'n'T. Fotografie z ostravského koncertu, za které děkujeme Martinovi Hradečnému, najdete tady. 

A konečně v Plzni, kde si svých 20 let působení připomenul i soubor Touch of Gospel pod vedením Michala Beránka, se  koncert konal v salesiánském kostele sv. Martina a Prokopa v Revoluční 98 v Lobzích. Jako host vystoupila dánská zpěvačka a dirigentka Sarah Moshage.  Událost na facebooku je tady.  

Na pražském koncertě se v roce 2023 našel dárce, který přislíbil výtěžek všech čtyř koncertů zdvojnásobit. Částka, která se ve všech čtyřech městech dohromady vybrala, činí 143 172 korun. Po zdvojnásobení krásnou kulatou částkou  činí 293  172 korun. 

Co to je SMA? 

Jednoduše řečeno, je to vzácné a dědičné onemocnění, při kterém postiženému člověku postupně ochabují svaly, takže se mu postupně zhoršuje hybnost,  Ale nejen to - nemocní často musí používat respirátor a dožívají se mnohem nižšího věku, než je běžné. Inteligentní jsou však docela normálně, někdy jsou spíše chytřejší než průměr. Léčba sice už existuje, ale zatím lékaři umí obtíže jen trochu zmírnit, nikoli nemoc vyléčit. Děti s SMA jsou tedy závislé na celodenní péči rodičů. Unikátní týdenní tábor jim umožňuje to, co, je pro ostatní běžné: být chvíli samy bez rodičů a zažít něco neobvyklého, nového a taky třeba komunikovat o svých potřebách s asistenty. 

Zážitky člověku nikdo nevezme. I proto české gospelové sbory projektem SMArt Gospel podporují právě konání tábora, plného zážitků. Od roku 2012 sbory se svými hosty vyzpívaly následující částky - vždy dohromady ze všech míst: 

Rok konání:                    Částka: 

2012                                 60 494,-

2013                                52 328,-

2014                                65 159,-

2015                               49 053,-

2016                              79 055,-

2017                               59 626,-

2018                              88 220,-

2019                              82 116,- 

2021                              105 456,-   (po koncertech, na nichž se vybralo 79 610 korun, ještě příznivci sborů i dětí naposílali dětem další peníze, takže ročník, který vypadal, jako že bude spíše symbolickou záležitostí, byl nakonec rekordní.)

2022                              293 172-

Chcete o životě dětí se SMA vědět víc? Podívejte se na dokument Terezy Stárkové Čekat nestačí. Konkrétně zde.

Jak to vypadá na takovém táboře, jehož konání už tolik let podporujeme? O tom letošním si můžete přečíst tady.

A tady máte videa z jednotlivých koncertů v Brně, Ostravě a Praze z roku 2018. Každý ten koncert je úplně jiný.

Zpíváte gospel a chtěli byste SMArt Gospel uspořádat ve svém městě? Napište! Něco určitě vymyslíme!