Chcete si poslechnout gospel a pomoct
dětem se spinální muskulární atrofií?

» Přijďte na SMArt Gospel!

SMArt Gospel

Co je to SMArt Gospel?  SMArt Gospel je projekt, který pomáhá dětem se spinální muskulární atrofií, aby mohly jet společně na tábor. Jsou to momentálně čtyři gospelové koncerty, které se již od roku 2012 konají zpravidla v sobotu před začátkem adventu v různých městech České republiky a o každý tento koncert se stará vždycky místní gospelový sbor, který si sám volí místo konání (mělo by být bezbariérové) a zařizuje praktické věci včetně financí, společná je propagace projektu a také si během večera dávají sbory zprávy o výtěžku, takže máme přehled, jak se kde na koncertě lidé mají.  

Koncerty SMArt Gospel se v roce 2023 budou konat 2. 12. od 18 hodin večer a to hned v pěti městech po celé České republice: v Praze, Brně, Plzni, Vratislavicích n. Nisou a v Mladé Boleslavi. 

 I vroce 2023 jsme se pustili do spolupráce s Hudební a taneční fakultou  akademie muzických umění v Praze a společností CESNET. Díky jejich podpoře se koncerty v Praze a Plzni na chvíli proppojí a sbory si zazpívají na chvíli společně. Obraz a zvuk se zároveň přenese i do Vratislavic n. Nisou a také do Brna. 

Pořádající sbory jsou: v Praze Gospel Limited a Maranatha Gospel Choir, v Plzni Touch of Gospel, v Mladé Boleslavi sbor Gospel Voices a ve Vratislavicích Gospel Yetu. V Brně koncert organizuje sbor Brno Gospel Choir.

Vstupné na koncerty je v Plzni, Vratislavicích n. Nisou, Mladé Boleslavi a v Brně dobrovolné, v Praze se na koncert budou prodávat vstupenky v ceně 350 korun hodinu před začátkem koncertu . Výtěžek ze všech koncertů získá spolek  SMART-HELP, z.s., jehož předsedkyně a zakladatelka Mgr. Markéta Vlčková se dětem se spinální muskulární atrofií pod hlavičkou různých organizací věnuje již řadu let. Peníze budou využity na výdaje, spojené s táborem pro děti s SMA v roce 2024, který zašťiťuje právě výše jmenovaný spolek. 

Kde koncerty budou?

Praze se koncert letos bude opět konat na půdě HAMU, přímo v sále B.  Martinů v Lichtenštejském paláci na Malostranském náměstí 13, a se sbory Maranatha Gospel Choir a Gospel Limited vystoupil jako host Brian Fentress, vynikající americký  černošský dirigent a zpěvák, který působí dlouhá léta v Polsku. 

V Brně  proběhne koncert v KC Svratka ve Veslařské ulici 97/56.   Vystoupí sbor Brno Gospel Choir pod vedením Zuzany Petlanové, spolu s nimi se na koncertě objeví i  další brněnský soubor Gospel Friends

V Plzni se bude koncert SMArt Gospelu konat v modlitebně Evangelické církve metodistické Maranatha v Husově ulici 14 a vystoupí sbor Touch of Gospel s hostující sólistkou Sárou Moshage. 

Nově bude letos koncert jabloneckého souboru Gospel Yetu ve Vratislavicích n. Nisou, konkrétně v Kapli Vzkříšení, Nad Školou 1780 a také v Mladé Boleslavi, v kostele sv. Havla na náměstí Míru. Vystoupí zde sbor Gospel Voices a duo T'n'T. 

Těšíme se na vás! 

Co to je SMA? 

Jednoduše řečeno, je to vzácné a dědičné onemocnění, při kterém postiženému člověku postupně ochabují svaly, takže se mu postupně zhoršuje hybnost,  Ale nejen to - nemocní často musí používat respirátor a dožívají se mnohem nižšího věku, než je běžné. Inteligentní jsou však docela normálně, někdy jsou spíše chytřejší než průměr. Léčba sice už existuje, ale zatím lékaři umí obtíže jen trochu zmírnit, nikoli nemoc vyléčit. Děti s SMA jsou tedy závislé na celodenní péči rodičů. Unikátní týdenní tábor jim umožňuje to, co, je pro ostatní běžné: být chvíli samy bez rodičů a zažít něco neobvyklého, nového a taky třeba komunikovat o svých potřebách s asistenty. 

Zážitky člověku nikdo nevezme. I proto české gospelové sbory projektem SMArt Gospel podporují právě konání tábora, plného zážitků. Od roku 2012 sbory se svými hosty vyzpívaly následující částky - vždy dohromady ze všech míst: 

Rok konání:                    Částka: 

2012                                 60 494,-

2013                                52 328,-

2014                                65 159,-

2015                               49 053,-

2016                              79 055,-

2017                               59 626,-

2018                              88 220,-

2019                              82 116,- 

2021                              105 456,-   (po koncertech, na nichž se vybralo 79 610 korun, ještě příznivci sborů i dětí naposílali dětem další peníze, takže ročník, který vypadal, jako že bude spíše symbolickou záležitostí, byl nakonec rekordní.)

2022                              293 172,- (na koncertech se vybralo 143 172 korun, výtěžek následně zdvojnásobil dárce, který si nepřál zveřejnění jména - ale kdo to je, víme a děkujeme!) 

Chcete o životě dětí se SMA vědět víc? Podívejte se na dokument Terezy Stárkové Čekat nestačí. Konkrétně zde.

Jak to vypadá na takovém táboře, jehož konání už tolik let podporujeme? O tom letošním si můžete přečíst tady.

A tady máte videa z jednotlivých koncertů v Brně, Ostravě a Praze z roku 2018. Každý ten koncert je úplně jiný.

Zpíváte gospel a chtěli byste SMArt Gospel uspořádat ve svém městě? Napište! Něco určitě vymyslíme!