Chcete si poslechnout gospel a pomoct
dětem se spinální muskulární atrofií?

» Přijďte na SMArt Gospel!

SMArt Gospel

Co je to SMArt Gospel?  SMArt Gospel je projekt, který pomáhá dětem se spinální muskulární atrofií, aby mohly jet společně na tábor. Jsou to momentálně čtyři gospelové koncerty, které se již od roku 2012 konají zpravidla v sobotu před začátkem adventu v různých městech České republiky a o každý tento koncert se stará vždycky místní gospelový sbor, který si sám volí místo konání (mělo by být bezbariérové) a zařizuje praktické věci včetně financí, společná je propagace projektu a také si během večera dávají sbory zprávy o výtěžku, takže máme přehled, jak se kde na koncertě lidé mají.  

Termín letošních koncertů SMArt Gospel byl stanoven na 22. 10. 2022 od 18 hodin. 

Koncert je mimo jiné oslavou dvaceti let gospelu v Čechách a na Moravě. Letos jsme se také spojili s Hudební akademií muzických umění v Praze. Proč?  Díky jejich podpoře, za kterou jsme velmi vděční, budeme letos na dvou místech, v Praze a v Plzni, pořizovat živou nahrávku. Ale nejen to. Koncerty v Praze a Plzni na chviličku živě propojíme, zazpíváme si spolu a doufáme, že mix zvuku a obrazu přeneseme i do Ostravy.  Je to historicky poprvé, co se takto propojují dva pěvecké  sbory, takže byste tento jedinečný zážitek neměli minout!  A teď totéž ještě jednou, trochu oficiálnějším jazykem: Na projektu spolupracují studenti, pedagogové a zaměstnanci HAMU v Praze, kteří zajišťují zvukový záznam a stream koncertu v rámci FPS 2022 - Nízkolatenční propojení, ozvučení a záznam dvou sborových koncertů. Na provedení propojení a stream dvou sborů navazuje umělecký výzkum podpořený z prostředků Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, kterou poskytlo MŠMT v roce 2022 - Výzkum specifických zvukových, režijních a hudebních aspektů v uměleckém vyznění distribuovaných sborových hudebních vystoupení. 

V každém případě je to pro všechny velké dobrodružství a něco nového. Pokud chcete být u toho, rozhodně na některý z koncertů přijďte! 

Pořádající sbory jsou: v Praze Gospel Limited a Maranatha Gospel Choir, v Plzni Touch of Gospel a v Ostravě Family Gospel Ostrava. V Brně koncert organizuje sbor Brno Gospel Choir.

Vstupné na koncerty je v Praze, Plzni a Ostravě dobrovolné, v Brně se na koncert prodávají vstupenky. Výtěžek získá spolek  SMART-HELP, z.s., jehož předsedkyně a zakladatelka Mgr. Markéta Vlčková se dětem se spinální muskulární atrofií pod hlavičkou různých organizací věnuje již řadu let. Peníze budou využity na výdaje, spojené s táborem pro děti s SMA v následujícím roce, který zašťiťuje právě výše jmenovaný spolek. 

Kde koncerty budou?

Praze se koncert letos bude konat na půdě HAMU, přímo v sále B.  Martinů v Lichtenštejském paláci na Malostranském náměstí 13, a se sbory Maranatha Gospel Choir a Gospel Limited vystoupí jako host Brian Fentress, vynikající americký  černošský dirigent a zpěvák, který působí dlouhá léta v Polsku.  Událost na Facebooku.  

V Brně proběhne koncert v sále Semilasso, Palackého tř. 832/126.   Své dvacetileté výročí si na něm připomene Brno Gospel Choir pod vedením Zuzany Petlanové, spolu s nimi vystoupí i další brněnský soubor Gospel Friends a jako hosta budou mít ještě polskou dirigentku a vynikající zpěvačku Gabi Gąsior.Na brněnský koncert se prodávají vstupenky.  V předprodeji jsou za 250 korun, na místě před koncertem budou za 300 korun. Fyzické vstupenky je možné koupit v informačním centru TO JE BRNO v Panenské ul. 1. Událost na Facebooku.

Ostravě bude koncert v modlitebně Církve adventistů sedmého dne, Kopaniny 13, Ostrava - Mariánské hory. Těší se na Vás Family Gospel Ostrava  a pražské a capella gospelové duo T'n'T. Událost na facebooku najdete zde.

A konečně v Plzni, kde si svých 20 let působení připomene i soubor Touch of Gospel pod vedením Michala Beránka, se bude koncert konat v salesiánském kostele sv. Martina a Prokopa v Revoluční 98 v Lobzích. Jako host vystoupí dánská zpěvačka a dirigentka Sarah Moshage.  Událost na facebooku je tady. 

Těšte se! A přijďte! 

Co to je SMA? 

Jednoduše řečeno, je to vzácné a dědičné onemocnění, při kterém postiženému člověku postupně ochabují svaly, takže se mu postupně zhoršuje hybnost,  Ale nejen to - nemocní často musí používat respirátor a dožívají se mnohem nižšího věku, než je běžné. Inteligentní jsou však docela normálně, někdy jsou spíše chytřejší než průměr. Léčba sice už existuje, ale zatím lékaři umí obtíže jen trochu zmírnit, nikoli nemoc vyléčit. Děti s SMA jsou tedy závislé na celodenní péči rodičů. Unikátní týdenní tábor jim umožňuje to, co, je pro ostatní běžné: být chvíli samy bez rodičů a zažít něco neobvyklého, nového a taky třeba komunikovat o svých potřebách s asistenty. 

Zážitky člověku nikdo nevezme. I proto české gospelové sbory projektem SMArt Gospel podporují právě konání tábora, plného zážitků. Od roku 2012 sbory se svými hosty vyzpívaly následující částky - vždy dohromady ze všech míst: 

Rok konání:                    Částka: 

2012                                 60 494,-

2013                                52 328,-

2014                                65 159,-

2015                               49 053,-

2016                              79 055,-

2017                               59 626,-

2018                              88 220,-

2019                              82 116,- 

2021                              105 456,-   (po koncertech, na nichž se vybralo 79 610 korun, ještě příznivci sborů i dětí naposílali dětem další peníze, takže ročník, který vypadal, jako že bude spíše symbolickou záležitostí, byl nakonec rekordní.)

Chcete o životě dětí se SMA vědět víc? Podívejte se na dokument Terezy Stárkové Čekat nestačí. Konkrétně zde.

Jak to vypadá na takovém táboře, jehož konání už tolik let podporujeme? O tom letošním si můžete přečíst tady.

A tady máte videa z jednotlivých koncertů v Brně, Ostravě a Praze z roku 2018. Každý ten koncert je úplně jiný.

Zpíváte gospel a chtěli byste SMArt Gospel uspořádat ve svém městě? Napište! Něco určitě vymyslíme!