Chcete si poslechnout gospel a pomoct
dětem se spinální muskulární atrofií?

» Přijďte na SMArt Gospel!

SMArt Gospel

Co je to SMArt Gospel?  SMArt Gospel je projekt, který pomáhá dětem se spinální muskulární atrofií, aby mohly jet společně na tábor. Jsou to momentálně čtyři gospelové koncerty, které se již od roku 2012 konají zpravidla v sobotu před začátkem adventu v různých městech České republiky a o každý tento koncert se stará vždycky místní gospelový sbor, který si sám volí místo konání (mělo by být bezbariérové) a zařizuje praktické věci včetně financí, společná je propagace projektu a také si během večera dávají sbory zprávy o výtěžku, takže máme přehled, jak se kde na koncertě lidé mají.  Výtěžek ze vstupného pak každý sbor předává zástupcům Parent Project, z.s, což je organizace, která pořádání tábora zaštiťuje. Koncerty se konají obvykle v Praze, Brně, Plzni a Ostravě.  V roce 2019 se SMArt Gospel konal v neděli 24. listopadu 2019 od 18 hodin. 

Pořádající sbory byly v Praze Gospel Limited a Maranatha Gospel Choir, v Brně Brno Gospel Choir, v Plzni Touch of Gospel a v Ostravě Family Gospel Ostrava. 

V Praze se koncert konal v Písecké bráně v ulici K Brusce 5/208 a vystoupily na něm sbory Gospel Limited a Maranatha Gospel Choir spolu s duem T'n'T.  V Plzni se na Touch of Gospel přišli lidé podívat do Staré synagogy ve Smetanových sadech 80/5 a vstupné je rovněž dobrovolné. 

V Brně jste mohli slyšet soubory Skyey Gospel a Brno Gospel Choir v KD Rubín na Makovského náměstí 3, vstupenky  šlo buď koupit za 150 korun v předprodeji TIC v Panenské 1 nebo za 200 korun na místě před koncertem. 

A konečně v Ostravě jste se  vydat za Keep Smiling Gospel Orlová a Family Gospel Ostrava do kostela sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě - Pustkovci, Pustkovecké ulici 350.  I v Ostravě bylo vstupné dobrovolné. 

Výtěžek z letošních koncertů byl 82 116 korun. 

Děkujeme všem, kdo přišli. 

Protože:

Co to je SMA? Jednoduše řečeno, je to vzácné a dědičné onemocnění, při kterém postiženému člověku postupně ochabují svaly, takže se mu postupně zhoršuje hybnost,  Ale nejen to - nemocní často musí používat respirátor a dožívají se mnohem nižšího věku, než je běžné. Inteligentní jsou však docela normálně, někdy jsou spíše chytřejší než průměr. Léčba sice už existuje, ale zatím lékaři umí obtíže jen trochu zmírnit, nikoli nemoc vyléčit. Děti s SMA jsou tedy závislé na celodenní péči rodičů. Unikátní týdenní tábor jim umožňuje to, co, je pro ostatní běžné: být chvíli samy bez rodičů a zažít něco neobvyklého, nového a taky třeba komunikovat o svých potřebách s asistenty. 

Zážitky člověku nikdo nevezme. I proto české gospelové sbory projektem SMArt Gospel podporují právě konání tábora, plného zážitků. Od roku 2012 sbory se svými hosty vyzpívaly následující částky - vždy dohromady ze všech míst: 

Rok konání:                    Částka: 

2012                                 60 494,-

2013                                52 328,-

2014                                65 159,-

2015                               49 053,-

2016                              79 055,-

2017                               59 626,-

2018                              88 220,-

2019                              82 116,- 

Chcete o životě dětí se SMA vědět víc? Podívejte se na dokument Terezy Stárkové Čekat nestačí. Konkrétně tady.

Jak to vypadá na takovém táboře? O tom letošním si můžete přečíst tady.

A tady máte videa z jednotlivých koncertů v Brně, Ostravě a Praze z roku 2018. Každý ten koncert je úplně jiný.

Zpíváte gospel a chtěli byste SMArt Gospel uspořádat ve svém městě? Napište! Něco určitě vymyslíme!