Úkol pro mě

 Pět měsíců v Dánsku ubíhalo rychle.  Najednou byl květen, do odjezdu zpátky do Čech zbývalo několik málo týdnů a já se sice domů těšila, ale zároveň se mi pryč nechtělo ani trochu. Co budu, pro všechno na světě, v Čechách dělat, když tam není jediný gospelový sbor??? (Tedy popravdě, tou dobou už v Ostravě začínal pomaličku se svým studentským sborem pracovat Terry English, který se s gospelem potkal pro změnu v Norsku, ale začátky to byly ještě velmi nesmělé  a na gospel se jeho Revelation Gospel definitivně zaměřil až v roce 2002. Přičemž to, o čem dnes píšu, se odehrává v polovině roku 2001). Co si s tím počnu?  To mi vůbec nebylo jasné. I vypravila jsem se za dirigentem Hansem Christianem.... a jestli bych nemohla dostat aspoň nějaké noty? Gospelové noty, to je kapitola sama pro sebe. Gospel se do klasických not zaznamenává občas dost těžko. A víte, že jsou slavní gospeloví skladatelé a dirigenti, kteří noty vůbec neumějí a nepoužívají? Noty ani dnes často nejsou.  Pokud ale jsou, pak je obvykle jde relativně snadno koupit on-line. O tom ovšem před šestnácti lety nemohla být  řeč.

Tehdy, když jste nějaké noty chěli, museli jste si je  pěkně objednat v papírové podobě a pak jste čekali třeba dva měsíce, než váš poklad dorazil až z Ameriky.  Lodí. Následně jste zjistili, že jsou to noty v jiné úpravě, než potřebujete a mohli jste začít s hledáním znovu. 
Hans Christian mi ovšem nedal kontakty na obchody. Strávil asi dvě hodiny procházením svých vlastních notových archívů a označováním nejhezčích písniček. Nakonec mě vyslal za roh do kopírovacího centra, abych si pořídila kopie.  A když jsem se o dvě hodiny později vrátila, tak jsme pili kávu a Hans prohlásil, že noty jsou moc fajn, ale že by možná stálo za to uspořádat nějaký workshop. Že by moc rád přijel, kdybych chtěla. Okamžitě jsem pravila, že je to báječný nápad a že to moc ráda zorganizuju, protože taková nabídka se zkrátka neodmítá. Cestou zpátky na kolej jsem se stavila v telefonní budce a s tím báječným nápadem seznámila kamaráda (toho, co tak toužil pochopit, jak se dělá ten úplně nejsprávnější gospelový zvuk a kvůli kterému jsem vlastně původně nějaký sbor hledala).  Měla jsem takovou radost, že jem to hned musela někomu říct a taky jsem potřebovala nějakého spojence.

Domluveno. S tím workshopem to zkusíme.

Něco vám povím. Ale nikomu to neříkejte, prosím vás.  Já jsem si myslela,  že ve skutečnosti nic organizovat nebudu. Naivně jsem se domnívala, že většinu práce hodím na toho kamaráda. Karel ten workshop udělá, já během víkendu tak trochu vypomůžu reprezentativním  tlumočením a pak se zase vrátím ke své vědecké kariéře. Jak prosté.

V polovině června jsem sbalila sebe, stále nedopsanou diplomku, nahrávky samohlásek a všechny ty nové báječné noty a vrátila jsem se do Čech. Byl z toho parádní kulturní šok. Chyběl mi čerstvý mořský vzduch, zdálo se mi, že je v červnové Praze vedro jak v rovníkové Africe a taky mi přišlo, že se tu strašně brzo stmívá! Ale to nebylo to nejhorší: během půl roku v Dánsku jsem se naučila přemýšlet o věcech jinak, příměji, a jednodušeji. V Dánsku ne znamená ne a ano znamená ano. Když řeknete, že něco nechcete,  nikdo si to nebere osobně. Nepřesvědčuje vás, že ve skutečnosti věc chcete.  Dánové respektují i  odmítnutí. Je to bezva.

Ačkoli... když s takovým přístupem nepočítáte, může docela bolet.

To jsem vám jednou v zimě ze slušnosti odmítla nabídku kamarádů, že mě odvezou domů.  Zrovna byla byla sněhová vánice. Bylo mi hloupé říct, že se mi odvoz hodí, zdálo se mi zdvořilejší odmítnout a očekávala jsem nějaké to přemlouvání, že přece nemůžu jít ve vánici, když mě můžou vzít autem. Plánovala jsem pochopitelně, že se přemluvit nechám. Tak se to dělá, ne? Přátelé ovšem respektovali moje odmítnutí, nepřemlouvali mě nic,  zamávali mi,  rychle odjeli a já zůstala, celá překvapená, v závěji. Přemlouvání jsem rychle odvykla a začala jsem taky odpovídat rovnou "ano" nebo "ne" a nic zvláštního jsem tím nemyslela.  Teď si ovšem představte, že se člověk s podobným nastavením ocitne v Čechách.  "Ona se v tom Dánsku strašně změnila..." zaslechla jsem občas. "A k lepšímu to není. Je nějaká divně sebevědomá. A ještě k tomu pořád jen vypráví o  tom svém gospelu...."

To měli tedy svatou pravdu. O gospelu jsem vyprávěla pořád. Sebevědomá jsem ale nebyla skoro vůbec. To se ukázalo hlavně v okamžiku, kdy mi kamarád Karel  (no ano, ten, který slíbil, že pomůže s organizací workshopu) po telefonu oznámil, že se na žádné organizování necítí, že si myslí, že by to dělat neměl a já asi taky ne, protože na to nemám dost zkušeností.  Asi by bylo lepší  workshop odložit a zkusit najít  někoho šikovnějšího. Někoho, kdo by si s tím poradil líp než já. Položila jsem ten telefon a přemýšlela jsem o tom. Určitě má pravdu, šikovná vážně moc nejsem. Ani reprezentativní. A pak jsem přemýšlela ještě chvíli a najednou mi bylo jasné, že to je nesmysl.

Copak se  o to, co jsem prožila já, může dělit někdo jiný? To přece nejde. Je to na mně. A na Pánu Bohu. A tak jsem mu to pověděla.

"Bože," řekla jsem. "Ty víš, že jsem nic podobného nikdy nedělala. A že nemám vůbec žádné zkušenosti. A že tady v Čechách gospel nikdo nezná. A kdybych byla Tebou, vybrala bych si určitě někoho šikovnějšího. Ale jestli myslíš, že mám, tak já ten workshop teda udělám."  

A dál? 

Pustila jsem se do toho.